1
the dog site for show people, the show site for dog people
Dogworld

Championship Show Judges 2019

All Breeds GUNDOGS HERDING HOUNDS TERRIERS TOYS UTILITY WORKING RESUTS
Roodepoort
16 Feb
S Helgesen (Nor) J Lawless (Ire) C van den Bergh S Helgesen (Nor) J Lawless (Ire) (IG,York)
P Lawless (Ire)
S Carter P Lawless (Ire) Results
SA Ladies
17 Feb
P Lawless (Ire) M Colborne S Helgesen (Nor)
J Lawless (Ire)
J Lawless (Ire) S Helgesen (Nor) S Helgesen (Nor) M Colborne (Rot)
S Carter
Results
Kennel Assoc
2 Mar
J Hubbard S Grobbelaar R Gouws C Buitendach
S Whitehouse (UK) (SBT)
R van der Linde J Hubbard F van der Linde Results
Liesbeek KC
3 Mar
C Buitendach R Gouws F van der Linde R van der Linde J Hubbard R Gouws C Buitendach Results
Whale Coast KC
9 Mar
B Simpson C Buitendach H Rolfes J Marques L Louw D Griffin M Anderson
Overberg KC
9 Mar
H Basson H Rolfes C Buitendach
M Galan Zancajo (Spain)
S Impey J Duthie M Anderson J Marques Results
Vereeniging
23 March
V Schneider (Aus) N Abela (Aus) S Bounds (Aus) D Harbin (Aus) C Haller (Can) R Harbin (Aus) E Brown (Aus) Results
Junior (Gau)
24 March
C Haller (Can) R Harbin (Aus) D Harbin (Aus) S Bownds (Aus) E Bownds (Aus) V Schneider (Aus) N Abela (Aus)
Tvl Midlands
30 March
N Abela (Aus) S Bownds (Aus) R Harbin (Aus) C Haller (Can) D Harbin (Aus) E Brown (Aus) V Schneider (Aus)
Witwatersrand
31 March
S Bownds (Aus) E Brown (Aus) N Abela (Aus) R Harbin (Aus) V Schneider (Aus) D Harbin (Aus) C Haller (Can)
Grahamstown
4 April
A Capistrano (Br) A Capistrano (Br) G Quilles (Br) G Quilles (Br) J de Medeiros (Br) J de Medeiros (Br) L Wilson Results
Walmer (1)
5 April
C Gilmour R Jarman A Capistrano (Br) L Wilson G Quilles (Br) C Jarman J de Medeiros (Br) Results
Walmer (2)
5 April
J de Medeiros (Br) L Wilson C Gilmour A Capistrano (Br) R Jarman G Quilles (Br) C Jarman Results
Uitenhage
6 April
G Quilles (Br) J de Medeiros (Br) J de Medeiros (Br) C Gilmour AA Capistrano (Br) A Capistrano (Br) G Quilles (Br) Results
PEKC
7 April
C Jarman G Quilles (Br) L Wilson J de Medeiros (Br) C Gilmour R Jarman A Capistrano (Br) Results
W. Gauteng (2)
19 April
M Vorster JL Huntley (Can) R Ehrlich
S Warry (Aus)
P Berchtold (Austria) P Berchtold (Austria)
R Ehrlich
JL Huntley (Can) S Warry (Aus)
W. Gauteng (1)
20 April
S Warry (Aus) P Berchtold (Austria)
R Ehrlich (Part)
S Carter M Vorster JL Huntley (Can) S Warry (Aus) P Berchtold (Austria)
JL Huntley (Can)
Orion
21 April
P Berchtold (Austria) S Warry (Aus) E Stephenson JL Huntley (Can) S Carter P Berchtold (Austria)
R Ehrlich
M Vorster
N.Tshwane FCI
17 May
N. Tshwane (1)
18 May
W Douglas (Aus) A Young C Camac (Aus) N Du Preez
L Coetsee
J Ten Napel M Chua (Sing)
C Camac (Aus)
N Baxter
N.Tshwane (2)
19 May
C Camac (Aus) M Chua (Sing) W Douglas (Aus) R Bawden (Aus)
M Chua (Sing) (SBT)
S Graham E Fekete (Aus)
C Camac (Fr Bull)
M Heneke
KUSA FCI
31 May
See below
KUSA Ch
1 June
Y Hemchandra (Ind) G Krishnan (Mal) J Marques B Rajic (Slo) P Wong (Thai) P Wong (Thai) S Desserne (Fr)
KUSA Nationals
1 June
S Desserne (Fr) Y Hemchandra B Rajic (Slo) G Krishnan (Mal) G Krishnan (Mal) S Desserne (Fr) P Wong (Thai)
KUSA Winners
2 June
B Rajic (Slo)
G Krishnan (mal)
B Rajic (Slo) S Desserne (Fr)
Y Hemchandra
P Wong (Thai) S Desserne (Fr) Y Hemchandra
G Krishnan (mal)
G Krishnan (mal)
Goldfields Supp
8 June
S Faes
M Croeser
K Young J Whittingham C Foss N Baxter Y Murgatroyd J Kern
Goldfields Supp
9 June
J Whittingham L Megginson R Forsythe Y Murgatroyd H Kuilman C Foss T Austen
Outeniqua 1
15 June
B Jackson T Edwards L Ballington D Lucas D Lucas L Ballington T Edwards
George 1
16 June
D Lucas B Jackson D Lucas L Ballington T Edwards T Edwards B Jackson
Outeniqua 2
16 June
N Robertson L Ballington B Jackson T Edwards N Robertson D Lucas D Lucas
George 2
17 June
T Edwards D Lucas T Edwards N Robertson L Ballington B Jackson L Ballington
Swartland (2)
21 June
M Heneke R Fourie J Botes-Erasmus L Kroff A Sheasby A Sheasby J MacKenzie
Swartland (1)
22 June
K Furk M Heneke J Mackenzie JL Ten Napel N Hartig R Fourie A Sheasby
West Coast (1)
22 June
R Fourie K Furk A Sheasby J Mackenzie EA Mason M Heneke N Hartig
West Coast (2)
23 June
J Mackenzie A Sheasby M Heneke R Fourie J Mackenzie N Hartig JL Ten Napel
Natal Gundog
5 July
C Vantu (Rom)
Natal Terrier
5 July
F van der Linde
Durban & Districts
6 July
N Redtenbacher M Vorster C Vantu (Rom) L Morison M Vorster C Vantu (Rom) C Gilmour
Pietermaritzburg
7 July
L Morison C Vantu (Rom) M Vorster F van der Spuy F van der Spuy M Vorster C Vantu (Rom)
Hochland
27 July
R Jarman R Jarman C Jarman C Jarman C Jarman R Jarman R Jarman
Windhoek
27 July
C Jarman C Jarman R Jarman R Jarman R Jarman C Jarman C Jarman
Hochland
28 July
RM Cabion RM Cabion RM Cabion RM Cabion RM Cabion RM Cabion RM Cabion
Queenstown
2 August
J McFarlane J McFarlane J McFarlane J McFarlane J McFarlane J McFarlane J McFarlane
Port Rex
3 August
H Rolfes H Rolfes H Rolfes H Rolfes H Rolfes H Rolfes H Rolfes
Port Rex2
3 August
C Immelman C Immelman C Immelman C Immelman C Immelman C Immelman C Immelman
East London
4 August
B Rorke-Tarr J Ratner J Ratner J Warren B Rorke-Tarr B Rorke-Tarr J Ratner
N Natal FCI
9 August
See below
KZN JKC
9 August
L Brand J Hubbard R Natividad (Ph) E Caminade-Lavault (UK) E Caminade-Lavault (UK) R Natividad (Ph) L Brand
Zululand KC
10 August
R Natividad (Ph) E Caminade-Lavault (UK) L Brand R Natividad (Ph) R Natividad (Ph) E Caminade-Lavault (UK) J Hubbard
Northern Natal
11 August
G Morison R Natividad (Ph) E Caminade-Lavault (UK) J Hubbard L Brand L Brand R Natividad (Ph)
Goldfields
24 August
W Davies N Hartig P Guild C Buitendach C Buitendach S Carter M Croeser
Goldfields DOTY
24 August
P Guild M Croeser C Buitendach P Guild W Davies M Croeser S Carter
Northern FS
30 August
M Anderson J Marques D Powell P de Coning M Anderson G van der Spuy S Walker (USA)
Bloemfontein
31 August
P de Coning M Anderson M Anderson J Marques D Powell D Powell G van der Spuy
Kimberley
1 Sept
G van der Spuy D Powell P de Coning M Anderson S Walker (USA)
part
P de Coning J Marques
Margate
6 Sept
S Delmar (Ire) N Barcos (Arg) S Delmar (Ire) S Carter F Smith (Arg) F Smith (Arg) N Barcos (Arg)
Hibiscus
7 Sept
S Carter F Smith (Arg) F Smith (Arg) N Barcos (Arg) S Delmar (Ire) N Barcos (Arg) S Delmar (Ire)
Pmb (2)
8 Sept
F Smith (Arg) S Carter N Barcos (Arg) S Delmar (Ire) N Barcos (Arg) S Delmar (Ire) F Smith (Arg)
Sasolburg
5 Oct
TKC (FCI)
11 October
TKC
12 October
EDKC
13 October
Breede Rivier
19 October
Cape Town
20 October
Cape Gundog
25 October
J Duthie
Cape Hound
25 October
Cape Terrier
25 October
Cape W&H
25 October
Victory Toy
25 October
Western Prov
26 October
Hottentots Holl.
27 October
Pretoria KC
23 Nov
Jacaranda KC
24 Nov

FCI Show Judges 2019

SHOW Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5 Group 6 Group 7 Group 8 Group 9 Group 10
NTKC FCI
17 May
KUSA FCI
31 May
P Wong
Y Hemchandra
B Rajic(Slo)
P Wong
Y Hemchandra
B Rajic(Slo)
B Rajic
S Desserne (Fr)
G Krishnan(Mal) P Wong
G Krishnan(Mal)
Y Hemchandra
B Rajic(Slo)
B Rajic
S Desserne (Fr)
J Marques J Marques
Y Hemchandra
B Rajic G Krishnan(Mal)
B Rajic(Slo)
NNKC
9 August
L Brand (ex gsd/Schip) G Morison N van Rijsbergen (ex York) J Hubbard G Morison J Hubbard E Caminade-Lavault (UK) E Caminade-Lavault (UK) G Morison J Hubbard
JCKC FCI
TKC FCI